Sperm ve embriyoların güvenliği


Kimlik güvenliği konusu bizim için başarıdan çok daha öncelikli bir konudur. Hastaların birbiri ile karıştırılma kazası milyonda bir ihtimalle bile kabul edilemez. Bunun telafisinin olmadığını ve omuzlarımızdaki bu sorumluluğun bilincindeyiz. Bu yüzden laboratuvar sürecinde her türlü önlemin alındığı ve sıfır riskle tamamlandığı bir süreç içerisinde tedaviler uygulanmaktadır.


 1 - OPERASYON ODALARI VE LABORATUVAR İŞLEMLERİNDE  ÜÇLÜ KONTROL
 Sperm alımı, yumurta toplama, laboratuvar işlemleri, embriyo dondurma, embriyo çözme ve en son embriyo transfer işlemleri sırasında en az iki çalışanın onayı ile süreç ilerlemektedir.  Üçüncü kontrol ise yumurta toplama ve embriyo transferi sırasında elektronik bileklikler sayesinde güvenceye alınmaktadır. Kimlik kontrolleri doktor, hemşire ve embriyologlar  tarafından mutlaka yapılmakta ve elektronik imzaları kayda alınmaktadır.


2 - LABORATUAR MALZEMELERİNİN YAZI VE ELEKTRONİK OLARAK ETİKETLENMESİ
Laboratuvarda kullanılan yumurta, sperm ve embriyo taşıyan bütün kaplar ve tıbbi malzemeler bilgisayar destekli RFID teknolojisi ile etiketlenmektedir. RFID cihazının onayı olmadan bir sonraki işleme geçilmemektedir.


3 - HASTANIN KENDİ İSMİNİN YAZILI OLDUĞU EMBRYO KABININ OKUTULMASI
Embriyo transferi öncesinde hastaya kabın üzerindeki ismin kendisine ait olduğu ekrandan izletilerek onay alınır.