Psikiatristimizden Öneriler


Gebe kalamama sadece kadının değil, çiftin ortak sorunudur. Bu durum birlikte aşılması gereken bir güçlüktür. Ancak ayrı ayrı  hem erkek hem de kadını strese sokabilmektedir. Buna sosyal çevre baskısının da eklenmesi  stresi daha fazla arttırarak kaygı ve endişe bozukluklarına  yol açabilmektedir.

 

1.    Birbirinizle paylaşın: Genellikle erkekler iş çevresinde ve sosyal çevrelerinde bu konuyu konuşmak istemezler. Bu sorunun paylaşılmaması yalnızlık hissi vermektedir. O yüzden eşlerin hem kendi aralarında, hem de doktoru ile bu sorunu paylaşması yükü hafifletecek ve rahatlamaya yardımcı olacaktır. Duygularınızı paylaşın. Eşlerin birbirine vereceği destek ve pozitif yaklaşım çok önemlidir. Çünkü tedavi sonunda alınacak sonuç ikinizi de ilgilendirecek bir sonuçtur.

2.    Destek olun: İletişim kopukluğu sıklıkla olabilmektedir. Bu yüzden  evlilik içi çatışmalarda artış başlayabilmektedir. Eşler birbirleriyle dürüstçe ve açık olarak konuşmalıdır. Tedavi girişimleri ve tedavi sırasında bu destek çok önemlidir.

3.    Destek alın: Sürecin uzaması sıkıntı vericidir. Zamanla eşlerde psikolojik sorunlar yaşanabilir. Ruhsal çöküntü (depresyon), konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, tahammülsüzlük, dikkat eksikliği görülebilir. Belirtiler oluştuğu zaman psikolojik destek alın.

4.    Kendinizi suçlamayın: Tedavilerde şans yüzde 100 değildir ve sonucunda başarısız olunabilir. Bu sonuç kesinlikle kendinizi suçlayacağınız bir durum değildir.

5.    Kolay pes etmeyin: Umudu kesmemek, canlı tutmak ve sabırlı olmak gerekir. Dünya genelinde başarısız olan her 5 çiftten 2 si tedaviden vazgeçmektedir. Unutmayın ki bu kolay vazgeçilecek bir hayal değildir. Ümitsizlik arzuladığınız sonuca ulaşmanızı engelleyebilir. Buna izin vermeyin.

Tedavi aşamasında doktorumuzdan tedavi aşamalarını öğrenmek ve ne ile karşılaşacağınızı, nasıl bir tedavi süreci yaşayacağınızı bilmek sizi rahatlatır ve güven sağlar. Aklınızdaki soruları doktorunuza sormak ve doğru cevabı almak, sorunlarla sürekli meşgul olmanızı engeller.