Psikiatristimizden Öneriler


Gebe kalamama sadece kadının değil, kadınla beraber erkeğin ortak sorunudur. Birlikte davranarak aşılması gerekirken doğal olarak hem erkek hem de kadını ayrı ayrı strese sokabilmektedir. Sosyal ortam ve çevre baskısının da eklenmesi  stresi daha fazla arttırırken bazen kaygı ve endişe bozukluklarına da  yol açabilmektedir. Bu konuda bir kaç önerimiz olacak
 
1. Birbirinizle sorunlarınız paylaşın: Genellikle erkekler iş çevresinde ve sosyal çevrelerinde bu konuyu konuşmak istemezler. Bu sorunun paylaşılmaması yalnızlık hissi vermektedir. O yüzden eşlerin hem kendi aralarında, hem de doktoru ile bu sorunu paylaşması yükü hafifletecek ve rahatlamaya yardımcı olacaktır. Duygularınızı mutlaka paylaşın. Eşlerin birbirine vereceği destek ve pozitif yaklaşım her zaman işe yarar. Unutmayın ki tedavi sonunda alınacak sonuç ikinizi de ilgilendirecek bir sonuçtur.

2. Birbirinize destek olun: İletişim kopukluğu ile çok sık karşılaşmaktayız. Bu yüzden  evlilik içi çatışmalarda artış başlayabilmektedir. Eşler birbirleriyle dürüstçe ve açık olarak konuşmalıdır. Tedavi girişimleri ve tedavi sırasında bu destek çok önemlidir.

3. Profesyonel destek alın: Zamanla eşlerde psikolojik sorunlar yaşanabilir. En sık görülen ruhsal problemler; ruhsal çöküntü (depresyon), konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, tahammülsüzlük, dikkat eksikliğidir. Belirtileri oluştuğu zaman psikolojik destek alın.

4. Kendinizi suçlamayın: Tedavilerde şans yüzde 100 değildir ve sonucunda başarısız olunabilir. Bu sonuç kesinlikle kendinizi suçlayacağınız bir durum değildir.

5. Kolay pes etmeyin: Umudu kesmemek, canlı tutmak ve sabırlı olmak gerekir. Dünya genelinde başarısız olan her 5 çiftten 2 si tedaviden vazgeçmektedir. Unutmayın ki bu kolay vazgeçilecek bir hayal değildir. Ümitsizlik arzuladığınız sonuca ulaşmanızı engelleyebilir. Buna izin vermeyin.
Tedavi aşamasında doktorumuzdan tedavi aşamalarını öğrenmek ve ne ile karşılaşacağınızı, nasıl bir tedavi süreci yaşayacağınızı bilmek sizi rahatlatır ve güven sağlar. Aklınızdaki soruları doktorunuza sormak ve doğru cevabı almak, sorunlarla sürekli meşgul olmanızı engeller.