Tedavi Öncesi Muayene


Görüşmede sizden aldığımız tıbbi öykü, muayene ve laboratvuar sonuçları tedavinin olumlu ve sağlıklı olması için çok önemlidir. Amaç başarıyı etkileyen sorunları çözümlemek olabileceği gibi kilo, hipertansiyon, gizli şeker hastalığı gibi gebelik sürecini olumsuz etkileyebilecek sorunları bertaraf etmek olmalıdır.

 

1.  En önemli muayene yöntemi vajinal ultrasondur. Ultrasonda gözlenen  önemli organlardan biri rahimdir.  Septum (perde), myom, polip gibi gebelik oluşumu ve sürecini olumsuz etkileyen patolojiler tespit edilebilir. Rahim zarında (endometrium) incelme ya da yapışıklıklar gözlenebilir. Diğer incelenen organda yumurtalıklardır. Yumurtalık kisti gibi hastalıkların yanında yumurtalıklardaki rezervin anlaşılması ve polikistik over gibi yumurtlamadaki tembellikler gözlenebilmektedir. Yumurta rezervinin saptanması tedavideki şansını etkileyebilirken aynı zamanda tedavide seçilecek ilaç dozunu belirlemede yardımcı olabilmektedir.

 2. Sulu Ultrason (SIS-Sono HSG)
: Vajinal ultrasonografi sırasında şüphelenildiği zaman aynı esnada ince bir kataterle rahim içine sıvı enejekte edielerek iç  boşluğun görüntülenmesi  sağlanır. 

3. Rahim-kanal filmi (HSG) gerekli mi?
 Eğer vajinal ultrasonografi ve öyküde bir şüphemiz yoksa tüp bebek öncesi rutin kanal filmine (HSG) gerek duyulmayabilir. Ancak tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında hidrosalpenks (tüplerde sıvı toplanması) olasılığını dışlamak için, HSG çekilmelidir.

4. Semen analizi: Erkekle ilgili  araştırmada sperm tahlili (semen analizi) esastır. Bu analizin standartlarının laboratuvarlar arasında farklılık arz etmesinden dolayı merkezimizde yapılmasını tercih etmekteyiz.

 5. Kan testleri: Rutin testleri size yollamamız için whatsap talebinizi iletebilir veya linki printleyebilirsiniz.