Olumsuz sonucun ruhsal etkileri


Sonucu belirsiz ve stresli bir süreçten sonra olumsuz sonuç alınması ağır ruhsal etkileri olabilmektedir. Maddi kayıp ve fiziksel zorlukların yanında yaşanan hayal kırıklığı yas durumunu yaşatır. Ruhsal çöküntü ve depresyon yaşanabilmekte ve bazen aylarca sürebilmektedir. Ruhsal olarak bu süreci daha kolay atlatabilmek için bu konuda alınabilecek birkaç önlem rahatlatıcı olabilmektedir. 

Ruhsal Önlemler:  

  1. Sonuç alma anı ve sonrası mutlaka eş ile beraber paylaşılmalıdır. Sizi rahatlatamayacak veya tam tersine daha fazla gerecek yakınlarınızdan o gün uzak durmalısınız.

  2.  Mutlaka sonuç belli olmadan önce B planınız olmalıdır. Olumsuz sonuç alırsam bir sonraki adımım ne olmalıdır. Başka bir seçeneğim var mı? Başka bir merkez mi? Ne zaman yeni bir deneme konuları önceden düşünülmelidir.

  3.  'Önceden başarımı etkileyebilecek bütün olumsuzluklar giderildi mi' konusu negatif sonuç sonrası değil doktorunuzla transfer öncesinde tartışılmalıdır.

  4. Olumsuz sonucu öğrendikten sonra doktorunuzla mutlaka hazır olduğunuz zaman durumu tartışmak için bir randevu alınız ve yüz yüze görüşme yapınız. 

Bu görüşmede varsa tedavi aşamalarındaki olumsuzluklar, bunları giderme olasılıkları, tüp bebek dışı seçenekleri, yeni bir tedavinin ne zaman ve hangi koşullarda yapılması gerektiğini tartışınız. Aklınızda kalan bütün soru işaretleri yanıtlanmadan yeni bir tedaviye başlamayın.