Neden Başarısız olunur ?


Bütün aşamalarında süreç iyi gitse de gebelik testinde olumsuz sonuç alma riski vardır. 'Neden tutmadı' sorusu meslek yaşamımızda en çok sorulan olmasına rağmen cevabını çoğu zaman net bilemediğimiz, bilgi ve deneyimlerimizle yorum yapabildiğimiz bir durumdur. 
Temel olarak başarısız bir uygulamadan sonra gözden geçirilmesi gereken 4 durum söz konusudur.  


1. Kromozom bozuklukları:

  Yüzde 1 oranda gözüken bu durum ancak kromozom test ile anlaşılabilir. Yumurta veya spermin genetik yapısını bozabileceği için özellikle tekrarlayan başarısızlık ve gebelik kayıplarında araştırılmalıdır. En sık rastlananı  translokasyondur ve embriyolara genetik test (PGT) yapılarak sorun giderilebilir.
2. Yumurta gelişimindeki olumsuzluklar

  En sık karşılaşılan olumsuz 2 durum

  1. Uyarıcı iğnenin dozunun gerekenden düşük kalması veya yumurtaların eş zamanlı gelişememesi
  2. Çatlatıcı iğnenin geç veya erken verilmesi sonucunda uygun olmayan aşamada yumurtaların toplanmasıdır. Bu zamanın belirlenmesi genellikle follikül boyutları, kandaki hormon düzeylerine göre yapılmaktadır. Bu karar doğru verilse bile yumurta kalitesi bilinmeyen nedenlerden dolayı düşük çıkabilmektedir.

 

3. Laboratuvar süreci
  Tıpta tüp bebek işlemleri kadar hassas bir klinik laboratuvar çalışması pek az bulunmaktadır. Ortamın ısısı, nem, toz oranı, gaz düzeyleri, tek kullanımlık kaplar ve besleyici sıvıların kalitesi çok önemlidir. Ne kadar ideal kalite kontrol prensipleri ile titizlikle çalışılsa da farklı üretim bantlarından çıkan tek kullanımlık sarf malzemeleri, havanın kalitesi, cihaz kalibrasyonlarında gizli bozulmalar gibi kontrol edilemeyen faktörler o anki embriyo gelişimini olumsuz etkileyebilir.
 

4. Rahimde yapısal anormallikler
  Rahim zarı, ortalama 8 mm civarında iken geçirilmiş enfeksiyon, gebelik kayıpları ve rahime yönelik cerrahi girişimler sonucunda hasar yaratarak incelmeye neden olabilir. Merkezimizde 6 mm ve üzerinde başarının optimum olduğunu gözledik.

  Ayrıca  ultrasonla tespit edilebilecek, myom, polip gibi yer kaplayan oluşumlar, beslenmesini etkileyebilecek perde (septum-subseptum), yapışıklık gibi patolojilerin tedavi başlamadan ekarte edilmiş olması gereklidir.

5. Tüplerde hidrosalpenks:
Tüplerin yumurtalığa yakın olan uç kısmından kapanmasına hidrosalpenks denmektedir. Karın boşluğuna akması gereken sıvının rahim içerisine akması embriyo tutunmasına engel olabilmektedir. Biriken bu sıvı çoğu durumda ultrasonda fark edilirken nadiren gizli de olabilmektedir. Laparoskopi yöntemi ile kapatma, yumurta toplama işlemi ile birlikte  yapılabilmektedir. Kapatma işleminden 2 ay sonra embriyo transferi yapılabilir.

6. Sperm bozuklukları:
Özellikle DNA fragmantasyonu testleri ile saptanan sperm DNA hasarları embriyo gelişim bozukluğu ve tüp bebek başarısızlığı sebebi olabilmektedir. Tanısı ve tedavi yöntemleri henüz daha araştırılmakta olan bu durumda 2-3 ay önceden erkeğe yönelik antioksidan vitamin takviyesi bazı hastalarda faydalı olabilir.