Embriyo Dondurma


Bu işlem embriyoların koruyucu sıvı içerisinde ve sıvı azot içerisinde -196 derecede saklanması esasına dayanır. Bu sayede embriyolar yıllarca başarı ile muhafaza edilebilmektedir . Embriyo dondurma işlemi önceden fazla oluşan embriyoları yedeklemek için yapılan bir işlem iken merkezimizde artık başarı arttırmak için ilk transfer işlemi nin bir parçası olmuştur. Avantajları

  1. Bir tek yumurta alma işlemi ile birden fazla uygulamalık şansa sahip olunması.

  2. Yaklaşık %15 civarında gebelik olasılığında başarı artışı sağlamaktadır. Bunun ana sebebinin uyarılma sonrası oluşan hormonların rahmin doğal tutunmaya uygun ortamını bir grup hastada bozmuş olmasıdır.

  3. Bebeklerde doğum ağırlıkları dondurulmuş embriyo transferi yapıldığı zaman ortalam 150 gr civarında daha yüksetir. Literatürde gebelik komplikasyonlarının daha az olduğu ile ilgili kanıtlar vardır.

  4. Aşırı uyarılma tablosu (OHSS) riski yoktur.

  5. Dış gebelik riski yine 0' a yakındır

  6. Tüp bebek öncesi histeroskopi veya laparoskopi operasyonu gerektiren hastalarda bu işlemlerin yumurta toplama sırasında aynı anda gerçekleştirilmesi mümkündür.

  7. PGT ile 24 kromozom taraması daha uygun şartlarda yapılabilmektedir.

O yüzden merkezimizde son 2 yıldır tüm hastalarımızda embriyolar dondurulduktan 1-1.5 ay sonra transfer gerçekleştirilmektedir.