Embryo Dondurma


Bu işlem embriyoların özel koruyucu sıvı içeren tüpler ile birlikte sıvı azot içeren tanklarda  -196 derecede saklanma esasına dayanır. Bu sayede embriyolar yıllarca başarı ile muhafaza edilebilmektedir. İlk denemenin dışında oluşan embriyolar yedeklemek amacı ile 5 yıla kadar saklanabilmektedir. Bu sürenin uzatılması 5 yılın sonunda uzatılabilir.

İlk denemede kullanılacak olan embriyo dondurulduktan 30 gün sonra yerleştirme işlemi yapılmaktadır. Böylelikle  2 bölümlü tüp bebek denilen yumurta elde etme ve yerleştirme işlemleri ayrı zamanlarda yapılarak birbirleri üzerindeki olumsuz etkiler bertaraf edilmiş olmaktadır. Embriyolar tedavide yükselen doğal dışı olan fazla yumurtaların salgıladığı hormonların olumsuz etkilerinden arınmış olmaktadır.

Otuz günlük süre içinde kontrol işlemi son günlerde 1 kez olup günlük haplar ve sonrasında vajinal jel kullanılmaktadır.

Taze iken transfer işlemi yapmayışımızın en önemli nedeni oranlarımızda %15 civarında artış sağlamasıdır.

 Ayrıca ,

    1- Bebekler doğduğunda ağırlıkları ortalama %5 civarında daha kilolu olmaktadır.

    2- Yumurtalılarda aşırı uyarılma tablosu (OHSS) riski %1 in altına düşmektedir.

    3- Dış gebelik riski 3 kat azalmaktadır

    4- Tüp bebek öncesi histeroskopi veya laparoskopi operasyonu gerektiren hastalarda bu işlemler yumurta toplama sırasında aynı anda gerçekleştirilebilmektedir.

    5- PGT ile ayrıntılı 24 kromozom taraması ve diğer genetik hastalıkların araştırılması daha güvenli yapılabilmektedir.

    6- Gebelik zamanının planlanmasında esneklik kazandırılmış olunur.

    7- Yumurtalıklar uyarılmışken gebe kalınmadığı için daha az ağrılı ve az stresli bir gebelik geçirilir.